Sprawozdanie z działalności Drużyny WOPR nr 1 Lublin
w sezonie 2011
Sezon letni 2011 Drużyna nr 1 WOPR Lublin rozpoczęła 16 kwietnia przygotowaniem sprzętu ratowniczego i asekuracyjnego znajdującego się na stanie drużyny.
Drużyna w sumie w sezonie letnim 2011 wypracowała 1658 godzin społecznych udokumentowanych w dzienniku pracy drużyny WOPR.
W okresie od maja do połowy października realizowano umowę z Urzędem Miasta Lublin w ramach której pełnione były co weekendowe dyżury społeczne– łódź motorowa z minimum dwoma ratownikami WOPR.
Podczas patrolów akwenu Zalewu Zemborzyckiego pomagano załogom kajaków i łodzi wiosłowych oraz prowadzono akcje prewencyjne podczas których pouczano załogi łodzi i kajaków o obowiązku posiadania i używania kamizelek asekuracyjnych.
Członkowie Drużyny nr 1 WOPR Lublin brali również udział w zabezpieczaniu ratowniczym Zawodów Kajakowych o Puchar Lubelskiego Koziołka Szkolenia Grup Operacyjnych WOPR woj. lubelskiego Ćwiczeń Ratowniczych z Państwowa Strażą Pożarną ponadto organizowaliśmy pogadanki z zakresu ratownictwa wodnego na pokazach ratowniczych zorganizowanych przez, Szkołę Podstawową Nr 51 w Lublinie.
Pod adresem http://www.ratownicywopr.pl/ "odnowiona" została strona Web Drużyny Nr 1 WOPR.
Zakończenie sezonu nastąpiło przygotowaniem łodzi motorowych, silników doczepnych oraz sprzętu ratowniczego do sezonu zimowego.
W sezonie letnim 2011 nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie odnotowano jeden przypadek utonięcia, w czasie w którym drużyna nie pełniła dyżuru (godzinny nocne).
Drużyna zgłasza zapotrzebowanie sprzętowe na 3 skafandry nurkowe pełne rozmiaru M, L i XL (wraz z kapturem) oraz używaną "spodzinę" do remontowanego skutera wodnego, ponadto ja kw roku ubiegłym w związku z wygasłą już umową dzierżawy prosimy ZR WOPR w Lublinie o poczynienie starań zmierzających do utrzymania istniejącej bazy ratowniczej nad Zalewem Zemborzyckim, bądź pozyskania nowego ternu pod WOPR-ókwę.
Kierownik Drużyny nr 1 WOPR Lublin
Grzegorz Rodzik