Zalew Zemborzycki jest zbiornikiem retencyjnym na rzece Bystrzycy. Został wybudowany w 1974 roku głównie przez Lublinian w tzw. czynie społecznym. Jest położony w granicach administracyjnych Lublina, w dzielnicy Zemborzyce i Wrotków. Wykorzystywany głównie w celach rekreacyjno-sportowych.
Zajmuje obszar ok. 278 ha, jego długość w najdłuższym miejscu wynosi 3850 metrów, szerokość - 1350 metrów, a głębokość waha się w granicach 2-3m, osiągając w najgłębszych miejscach 4 metry. Jedynie w okolicach zapory występuje kilkunastometrowa głębia. Długość linii brzegowej wynosi ok. 12 km.
Od końca lat '90 plagą Zalewu stały się sinice, woda była niezdatna do kąpieli. Dzięki działaniom miasta na rzecz czystości wody (m.in. przez zarybianie), od sezonu 2008 zalew regularnie zostaje dopuszczony do kąpieli.
Nad zbiornikiem znajdują się trzy ośrodki turystyczne - Marina, Słoneczny Wrotków i Dąbrowa.
Liczne atrakcje, restauracje i bary przyciągają turystów i mieszkańców Lublina, a obfitująca w ryby woda jest nie lada gratką dla wędkarzy. Dominuje tutaj leszcz i sandacz, jednak częstym łupem padają również okazowe szczupaki, sumy czy karpie. Las Dąbrowa wraz z rezerwatem leśnym zapewnia idealne miejsce do aktywnego wypoczynku dla grzybiarzy.
Zwolennicy wypoczynku na świeżym powietrzu mają do dyspozycji ścieżkę rowerową, która wraz z jej dziką częścią pokaże najpiękniejsze walory akwenu. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, oferujących obecnie kajaki, rowery wodne, żaglówki czy deski windsurfingowe. Liczne szkoły i kluby organizują szkolenia na patenty żeglarskie i motorowodne.
Najprężniej rozwijającym się rejonem zalewu jest jego północno- wschodnia część. Impulsem do rozwoju była budowa wyciągu nart wodnych (tylko 4 w Polsce). W 2000 roku powstał tu ośrodek "Słoneczny Wrotków" z kompleksem basenów. Regularne rozbudowy doprowadziły do powstania mini- kurortu. Można skorzystać z traktu spacerowego, basenów, zjeżdżalni, wypożyczalni sprzętu wodnego, plaży, boisk, siłowni na świeżym powietrzu, sceny letniej i wielu innych atrakcji. W roku 2011 nad samą wodą wybudowano miasteczko linowe. Na jesieni będzie można skorzystać z pola golfowego.
Po drugiej stronie zalewu znajduje się Ośrodek Marina. Dzięki środkom unijnym, Fundacja Lubelskie Centrum Żeglarstwa ma zamiar do 2013 roku postawić tam potężny kompleks, który uatrakcyjni obecnie zaniedbaną część zalewu. Miejmy nadzieję, że będzie to impulsem dla nowych inwestycji.
Tak ma wyglądać kompleks LCŻ:
Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa Policja Wodna, Straż Miejska, a także Drużyna WOPR.